Overview
Since 20 September 2021 self-declared 'non-commercial organisations' are no longer required to provide a lobby budget. See above timeline for this registrant's historical lobby budget.
Lobbying Costs
None declared
Financial year: Jan 2023 - Dec 2023
Lobbyists (Full time equivalent)
5 Fte (10)
Lobbyists with EP accreditation
0
High-level Commission meetings
1
Lobbying Costs over the years
-
Info
WISEEUROPA - FUNDACJA WARSZAWSKI INSTYTUT STUDIOW EKONOMICZNYCH I EUROPEJSKICH (WiseEuropa)
EU Transparency Register
823999549775-79 First registered on 27 Apr 2023
Goals / Remit
Instytut WiseEuropa to niezależny think-tank, który specjalizuje się w polityce europejskiej i zagranicznej oraz w ekonomii. Celem WiseEuropa jest działanie na rzecz aktywnej i zaangażowanej roli Polski w otwartym, zrównoważonym, demokratycznym i konkurencyjnym rozwoju Europy oraz konstruktywnej współpracy transatlantyckiej w kwestiach globalnych. W centrum naszej misji jest pobudzanie i inspirowanie debaty publicznej o przyszłości Polski i Europy wynikające z przekonania, że w wolnym społeczeństwie ważne decyzje powinny być poprzedzone merytoryczną i wyczerpującą dyskusją. Instytut angażuje obywateli, przedsiębiorców, ekspertów oraz twórców polityk publicznych z kraju i z zagranicy we wspólną refleksję na temat modernizacji Polski i Europy oraz ich roli w świecie.
Main EU files targeted
- wdrożenie technologii CCS (Carbon Capture and Storage – CCS)
- Krajowy Plan Odbudowy
- Mechanizm CBAM
- Krajowy Plan na rzecz Energii i KlimatuAddress
Head Office
Królewska 2/26
Warszawa 00-065
POLANDEU Office
Królewska 2/26
Warszawa 00-065
POLANDWebsite
-
People
Total lobbyists declared
10
Employment time Lobbyists 50% 10 Lobbyists (Full time equivalent)
5
Lobbyists with EP accreditation
No lobbyists with EP accreditations
Complementary Information
None declared
Person in charge of EU relations
Data not provided by Register Secretariat due to GDPR
Person with legal responsibility
Data not provided by Register Secretariat due to GDPR
-
Categories
Category
Non-governmental organisations, platforms and networks and similar
-
Networking
Affiliation
Climate-KIC Holding B.V.
Member organisations
None declared
-
Financial Data
Interests represented
Does not represent commercial interests
Closed financial year
Jan 2023 - Dec 2023
Lobbying costs for closed financial year
Since 20 September 2021 self-declared 'non-commercial organisations' are no longer required to provide a lobby budget. See above timeline for this registrant's historical lobby budget.
Total organisational budget in closed year
2,396,869€
Major funding types in closed year
EU funding, Grants, Other, Donations
Funding types "other" information
środki od podmiotów gospodarczych w ramach przetargów
Major contributions in closed year
None declared
Other financial info
None declared
-
EU Structures
Groups (European Commission)
None declared
Groups (European Parliament)
Competitive European Industry: long-term and sustainable investment,Green new deal,Climate change, biodiversity and sustainable development,Urban
Communication activities
WiseEuropa oferuje szeroki zakres usług w zakresie komunikacji, rozpowszechniania i angażowania interesariuszy, w tym między innymi: dostarczanie ogólnodostępnych publikacji (przeglądów polityki, raportów, białych ksiąg itp.), ułatwianie konsultacji publicznych, identyfikowanie barier i możliwości wdrażania polityk, przemawianie na wydarzeniach sektorowych i międzysektorowych oraz kampanie uświadamiające. Koncentrujemy się na obszarach: gospodarka i polityka gospodarcza, transformacja sektora energetycznego i dekarbonizacja, ESG i zrównoważony rozwój oraz zrównoważona transformacja sektora transportu.
Nasz Prezes Zarządu, dr Maciej Bukowski został wybrany jako jedyny przedstawiciel z Polski do udziału w pracach Grupy Ekspertów Technicznych ds. Zrównoważonego Finansowania (TEG). W ramach tego zaangażowania wdrożyliśmy działania informacyjne mające na celu przyspieszenie wdrażania rekomendacji TEG i unijnej taksonomii w Polsce, angażując liderów i członków zarządów największych instytucji finansowych, tj. Ministerstwa Finansów, Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiego Funduszu Rozwoju.
Najnowsze publikacje WiseEuropa (wraz z działaniami komunikacyjnymi i upowszechniającymi) związane z politykami UE obejmują:
· Bariery dekarbonizacyjne dla energochłonnych branż w Polsce. Przemysł wytwórczy jest najbardziej energochłonnym sektorem polskiej gospodarki i jednym z największych emitentów. Biorąc pod uwagę, że polski miks energetyczny jest w dużym stopniu uzależniony od paliw kopalnych, produkcja przemysłowa ma duży ślad emisyjny CO2 ze względu na pobór energii. Istnieje pilna potrzeba dekarbonizacji przemysłu w Polsce, poprzez dekarbonizację procesów przemysłowych, zwiększenie efektywności energetycznej i dostarczanie zielonej energii do zakładów przemysłowych.
· Sprawiedliwa transformacja w polskiej motoryzacji. Pomimo swojego znaczenia, Polska nie ma jasnej strategii na pilną potrzebę osiągnięcia neutralności klimatycznej i sprawiedliwej transformacji w przemyśle motoryzacyjnym. Choć nie ma ustalonej ścieżki dla rodzimego rynku, z naszych badań wynika, że Polska przechodzi transformację w kierunku mobilności zeroemisyjnej, z naciskiem na mobilność elektryczną (szczególnie ukierunkowaną na eksport e-autobusów i baterii). Raport przedstawia kluczowe wyzwania branży motoryzacyjnej w Polsce i proponuje różne ścieżki transformacji. Może on stanowić bazę do przyszłych dyskusji w Polsce i poza nią, które miejmy nadzieję ułatwią sprawiedliwą transformację przemysłu motoryzacyjnego zgodnie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej.
· Rola efektywności energetycznej w walce z ubóstwem energetycznym. W odpowiedzi na stale rosnące ceny energii spowodowane powolną transformacją sektora energetycznego i sytuacją geopolityczną, obniżenie kosztów dla gospodarstw domowych może wymagać dofinansowania zakupu nośników energii przez władze lokalne lub wprowadzenia czasowych ulg podatkowych. Środki te miałyby jednak charakter krótkoterminowy. Chociaż zmniejszyłyby one dotkliwość szoków cenowych w czasach zawirowań rynkowych, środki przeznaczone na nie nie miałyby znaczącego wpływu pod względem energetycznym. Ponadto problem zapewnienia taniej energii powróci z pełną siłą po ich wycofaniu, wysuwając na pierwszy plan problem ubóstwa energetycznego. Dlatego tak ważne są działania systemowe ukierunkowane na eliminację przyczyn ubóstwa energetycznego, tj. mające na celu poprawę standardu technicznego budynków i poziomu ich efektywności energetycznej.
Co więcej, WiseEuropa jest głęboko zaangażowana we wdrażanie CCS w Polsce i krajach Europy Środkowo-Wschodniej, dostarczając odpowiednie rozwiązania naukowe, doradztwo strategiczne i kampanie uświadamiające interesariuszy. Nasze wspólne działania zostały niedawno nagrodzone tytułem Lidera Transformacji Energetycznej 2023 podczas Polskiego Kongresu Klimatycznego.Other activities
None declared
- Meetings
Meetings
1 meetings found. Download meetings
The list below only covers meetings held since November 2014 with commissioners, their cabinet members or directors-general at the European Commission; other lobby meetings with lower-level staff may have taken place, but the European Commission doesn't proactively publish information about these meetings. For more information about which commissioner is responsible for which portfolio, check out this link: https://commissioners.ec.europa.eu/index_en All information below comes from European Commission web pages.
1 July 2024: We have noted that some meetings are appearing in duplicate, ie. some meetings seem to be listed twice. This seems to be because the Commission changes some element of a meeting data after the meeting has first been listed, which causes LobbyFacts to register it as a new meeting. We are investigating further.
-
Date 03 Dec 2024 Location Warsaw, Poland Subject Competitiveness and energy transition DG Energy Attending - Ditte Juul Jørgensen (Director-General)
Other Lobbyists
- Meetings